Dr. Dean in Anne Ornish ter njuna knjiga Življenjski slog, ki razveljavi bolezni

»Znanost napreduje pogreb za pogrebom – starih doktrin nikoli na nadomestijo nove; te se preprosto zamenjajo z novo generacijo.« Citat, ki ga je izrekel slavni fizik Max Planck, je v svoji knjigi Življenjski slog, ki razveljavi bolezni izpostavil dr. Dean Ornish. V njej namreč predstavlja življenjski slog, ki dokazuje, da gre lahko znanost tudi v korak s časom. Znanost je stare doktrine glede življenjskega sloga že posodobila. Jih že poznate?

V rastlinskih živilih je na tisoče zaščitnih snovi, ki preprečujejo raka, bolezni srca in zavirajo staranje, pa zelo malo takšnih, ki bolezni spodbujajo.

Dr. Ornish je prvi srčni kirurg na svetu, ki se je, že pred več kot štiridesetimi leti, odpovedal kirurškemu nožu in je namesto z njim srčne bolnike začel zdraviti s spremembo življenjskega sloga.

PROGRAM DR. DEANA ORNISHA

Njegov program ima štiri glavne sestavine, od katerih je vsaka zase blagodejna. Ob upoštevanju vseh hkrati pa je njihovo delovanje sinergično. Vse podrobno opisuje v svoji knjigi:

Prehrana, zasnovana na polnovrednih rastlinskih živilih, z malo naravnih živalskih beljakovin, maščob, sladkorja in prečiščenih ogljikovih hidratov, pa z veliko okusa – predvsem sadje, zelenjava, polnozrnata žita, stročnice in sojini izdelki – v naravni, nepredelani obliki.

Zmerna vadba, kot sta hoja in trening moči. Delajmo, kar nam je všeč – ker če nam je všeč, bomo to radi počeli.

Obvladovanje stresa. V knjigi nas seznanja s tehnikami, kot sta meditacija in nežna joga, ki nam omogočajo narediti več z manj stresa.

Ljubezen, družbena opora in intimnost. Pri ljudeh, ki se počutijo osamljene, izključene in so depresivni, obstaja tri- do desetkrat večja verjetnost, da bodo zboleli in prezgodaj umrli zaradi skoraj vseh vzrokov – v primerjavi s tistimi, ki čutijo močno ljubezen, povezanost in pripadnost. V knjigi opisuje, kako lahko izolacijo spremenimo v zdravljenje.

Na kratko: zdrava prehrana, več gibanja, manj stresa, več ljubezni. Tako spremenjen življenjski slog obrne potek hude koronarne bolezni srca in sladkorne bolezni tipa dve, obrne potek, upočasni ali zaustavi napredovanje neagresivnega raka prostate v zgodnjem stadiju, razveljavi visok krvni tlak, povišane ravni holesterola in debelost, obrne potek nekaterih vrst demence v zgodnji fazi ter nekaterih avtoimunskih bolezni, odpravi depresijo in anksioznost (tesnobo).

KAJ NAJ TOREJ JEMO?

Dr. Ornish strnjeno navaja prehranjevalni način, za katerega je dokazal, da lahko obrne potek mnogih različnih kroničnih bolezni:

• Uživajmo predvsem rastline (»dobre ogljikove hidrate« in »dobre beljakovine«): zelenjavo, sadje, polnozrnata žita, stročnice, izdelke iz soje, majhne količine oreškov in semen v oblikah čim bližje naravnemu stanju.

• Kar vključimo v svojo prehrano, je enako pomembno kot tisto, kar iz nje izključimo. V rastlinskih živilih je na tisoče zaščitnih dejavnikov, ki preprečujejo raka, bolezni srca in zavirajo staranje, pa zelo malo takšnih, ki bolezni spodbujajo.

• Zmanjšajmo, minimizirajmo vnos živalskih beljakovin ali jih, še bolje, izločimo iz svoje prehrane in nadomestimo z rastlinskimi.

• Izogibajmo se sladkorju, beli moki, belemu rižu in drugim slabim ogljikovim hidratom.

• Zaužijmo tri grame dobrih maščob dnevno (maščobne kisline omega-3).

• Zmanjšajmo vnos skupne maščobe, zlasti slabih maščob, kot so transmaščobe, nasičene maščobe in delno hidrogenirane maščobe.

• Organska, ekološka oziroma bio hrana je najprimernejša v vseh pogledih – ima veliko boljši okus in veliko manj ostankov pesticidov, ki bi lahko porušili naše hormonsko ravnotežje.

RAZVELJAVLJENI ŠTIRJE MITI

Dr. Ornish v knjigi tudi podrobno razveljavlja štiri mite.

Mit 1 – S pretežno rastlinsko hrano težko dobimo dovolj beljakovin. To je najpogostejše napačno mnenje o prehrani, zasnovani na rastlinah. Z rastlinsko prehrano namreč zlahka dobimo potrebno količino beljakovin. Pravzaprav je nasprotno zelo malo verjetno. Če zaužijemo zadostno število kalorij iz različnih polnovrednih živil, je zelo težko ne dobiti dovolj beljakovin. Prevladujoči mit je tudi, da nas meso naredi močnega. Iz ust elitnih športnikov svetovnega razreda pa prihaja, da jim daje večjo moč in prednost pred konkurenco uživanje pretežno rastlinske polnovredne hrane.

Mit 2 – Prehrana z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in z veliko beljakovin nam koristi. Objavljenih je bilo že mnogo raziskav, ki potrjujejo, da ljudje na dietah z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov ter z veliko maščobami in beljakovinami dajejo za to, da bi izgubili odvečno težo, na tehtnico svoje zdravje.

Iz ust elitnih športnikov prihaja, da jim daje večjo moč in prednost pred konkurenco uživanje pretežno rastlinske polnovredne hrane.

Mit 3 – Kalorije iz ogljikovih hidratov so slabe, maščoba pa ni pomembna; pomemben je le sladkor. Več sto tisoč let je bila glavna skrb ljudi dobiti dovolj kalorij za preživetje. Ker imajo maščobe veliko višjo kalorično gostoto kot beljakovine in ogljikovi hidrati, smo se razvili tako, da nam je všeč okus maščobe. To je namreč pomenilo več možnosti za preživetje, ko se je bilo treba boriti za zadostno količino kalorij. V sodobnem času s preveč mastne hrane pa je to isto orodje postalo škodljivo.

Mit 4 – Za obrnitev poteka srčnih bolezni je najprimernejša sredozemska prehrana. Sredozemska prehrana je boljša od tiste, ki jo uživa večina ljudi, vendar ne pomaga dovolj, da bi obrnila potek srčne bolezni. Primernejša je pretežno rastlinska polnovredna prehrana z malo maščob, zlasti nasičenih in transmaščob, z malo prečiščenih ogljikovih hidratov in z zadostno količino maščobnih kislin omega-3.

POMAGAL BILLU CLINTONU

Dr. Ornish je bil od leta 1993 tudi eden od zdravnikov ameriškega predsednika Billa Clintona. Ta je imel leta 2004 obvodno operacijo na štirih zamašenih koronarnih arterijah. Februarja 2010 je izvedel, da se je eden od njegovih štirih obvodov zamašil in da je treba dve žilni opornici odpreti. Na tiskovni konferenci je en njegov zdravnik dejal, da to ni bila posledica njegovega načina življenja ali njegove prehrane, s čimer je nakazal, da so za to krivi geni.

Dr. Ornish pa je predsedniku Clintonu sporočil, da ni vse v njegovih genih ter da obstaja velika verjetnost, da bi lahko obrnil potek svoje koronarne srčne bolezni, če bi bil pripravljen narediti večje spremembe v svoji prehrani in življenjskem slogu. Clinton je nato začel z velikim uspehom slediti dr. Ornishovemu programu zdravljenja z življenjskim slogom.

Devina Novak

Razširjen članek si lahko preberete v reviji Misteriji, št. 373 (avgust 2024).

Knjiga: Življenjski slog, ki razveljavi bolezni