Izguba ljubljene osebe nas vedno znova ohromi, napolni z bolečino in neopisljivim strahom. O smrti se še vedno premalo govori. A nas ta vsakokrat opomni, da je življenje dragoceno in minljivo. Če je spomin edini raj, iz katerega nas ne morejo izgnati (Jean Paul), pa je diamant, ki ga v švicarski Algordanzi naredijo iz pepela umrle osebe, najbolj brezčasen in časten simbol ljubezni, bližine in spomina na pokojno ljubljeno osebo.
Spomin na ljubljeno osebo lahko ujamemo v spominski diamant in tako v nadvse poseben in zelo oseben spomenik spominov.
Algordanza je romanska beseda in pomeni spomin. Mednarodno podjetje z glavnim sedežem v Švici že vrsto let iz pepela preminulih oseb ustvarja edinstvene diamante. »Tak diamant ima vse lastnosti pravega diamanta, s to razliko, da nastane v laboratoriju,« pravi direktorica velenjskega podjetja Babajić, ki je v Sloveniji in na Hrvaškem uradni zastopnik za Algordanzo. Smrt ljubljene osebe nas vedno močno prizadene, zato se nam pogosto zdi skoraj nemogoče, da bi se za vedno poslovili od nje. In na nek način se nam ni treba; spomin na ljubljeno osebo lahko ujamemo v spominski diamant in tako v nadvse poseben in zelo oseben spomenik spominov.
VSAK DIAMANT JE UNIKATEN
»Diamant že od nekdaj velja za simbol neminljivosti, spomina in ljubezni. Tako kot je vsaka oseba unikatna, je unikaten tudi vsak naš diamant,« pojasni Babajićeva. Po človekovi smrti najprej uredijo kremacijo in nato še vso potrebno dokumentacijo za prevoz žare v tujino. Žaro, označeno s kodo že ob naročilu, nato fizično odpeljejo v Chur v Švico, kjer ima Algordanza sedež. Tam s kemijsko analizo določijo, kakšen je pepel. »Na osnovi analize pepela določijo referenčno številko pepela, ki jo kasneje vgravirajo v diamant. Številka s prostim očesom ni vidna, je pa dokaz, da je celoten postopek nastajanja diamanta ustrezno dokumentiran in nadziran,« pojasnjuje in nadaljuje:
»Kemijska analiza pepela je potrebna za ustrezno usmerjanje fizikalnih in kemijskih procesov pri transformaciji, analiza pa dokumentira tudi izvor spominskega diamanta iz prejetega pepela. Vsak človek je zaradi različnih življenjskih navad in vplivov okolja edinstven, kar dokazano vpliva na kemijsko sestavo pepela. Vsaka oseba je edinstvena in neponovljiva, zato je tudi vsak diamant drugačne barve. Spominski diamant prav zato včasih zažari v beli, včasih v modri barvi.«
Spominski diamant lahko hranite v žlahtni leseni šatulji, ki vam jo po želji opremijo z individualnim potiskom, ali ga dodate k izbranemu nakitu. Diamant je možno tudi lasersko gravirati in sicer do največ 75 znakov, zapis pa je možno videti le s povečevalnim steklom.
DLJE KO RASTE, VEČJI JE
Za izdelavo diamanta potrebujejo vsaj pol kilograma pepela. V povprečju nastane pri kremaciji (ta poteka s krsto vred) okoli dva in pol kilograma pepela. Svojci lahko bodisi porabijo pol kilograma pepela za izdelavo diamanta in ostalo za žarni pokop ali pa jim iz vsega pepela izdelajo več manjših oziroma en večji diamant.
»Iz krematorijskega pepela odraslega človeka lahko izdelajo najmanj štiri diamante. A je število možno določiti šele po analizi pepela,« pojasnjuje Babajićeva in dodaja, da lahko izbirajo med 0,25 ali enokaratnim diamantom. Diamant naredijo tako, da pretrgajo vezi med kalijem in kalcijem v pepelu (kar je okoli 85 odstotkov volumna pepela), da izločijo ogljik. Barva je odvisna od bora, ki je vezan na ogljik. Ogljik pod visokim pritiskom in temperaturo spremenijo v grafit. Struktura grafita je namreč bolj primerna za rast diamanta kot amorfni ogljik.
Pri otrocih z manj pepela dodajo še pismo od staršev ali del las, saj je v teh dovolj ogljika za nastanek diamanta.
»Za rast diamanta dodajo diamantni kristal, okoli tega pa se vežejo kristali iz pepela. Diamant raste, trajanje rasti pa je odvisno od želene velikosti diamanta. Večji ko je diamant, dražji je in dlje časa raste. Postopek nastanka diamanta lahko traja od treh mesecev pa do leta in pol. Po zaključenem postopku oziroma rasti vzamejo diamant iz stroja in odvzamejo začetni kristal. Brusilci diamantov potem diamant ročno izbrusijo in spolirajo,« dodaja Babajićeva. Pri otrocih, ki nimajo dovolj pepela, po novem dodajo k izdelavi diamanta še pismo od staršev ali del las, saj je v teh dovolj ogljika za nastanek diamanta.
V naravnem okolju sicer diamanti nastajajo globoko v notranjosti Zemlje, kjer visok pritisk in temperature omogočajo sintezo kristalov. Izdelava umetnih diamantov pa je možna že petdeset let. Zaradi postopkov je bistveno dražja od izkopavanja naravnih, toda kaj je bolj dragocenega kot brezčasen spomin na pokojnika?
Če je v tujini alternativnih oblik pogrebov po meri bistveno več kot v Evropi, pa se tudi pri nas čedalje več ljudi zanima zanje. Medtem ko lahko v sosednji Avstriji ljubljeno osebo že pokopljejo pod hruško ali češnjo, pa lahko pri nas namesto pokopa pod drevesom pokojnika nosimo ves čas ob sebi. V obliki diamanta. Algordanza spominske diamante izdeluje izključno iz pepela umrlih ljudi, v Avstriji ustvarjajo diamante tudi iz pepela ljubljenih živali.
Barbara Černe