moc_pravega_trenutka

Vsak človek ima svojo biološko uro, ki tiktaka v njegovih možganih, po vsem telesu pa še na ducate manjših bioloških ur. Toda te ne tečejo vsem v enakem ritmu. Nekateri se zbudijo zgodaj, drugi so polni energije, ko se vi že umirjate. Nekoč je veljalo, da se ljudje delimo na tri kronotipe ali časovne tipe: škrjance, kolibrije in sove. Ameriški klinični psiholog dr. Michael Breus pa je kronotipe definiral še natančneje, po sesalcih. Ste morda delfin, lev, medved ali volk?

Tudi človek »lev« vstane pred zoro in je že takoj sestradan, po krepkem zajtrku pa pripravljen, da osvoji postavljene cilje.

Na začetku človeštva je bil razpon kronotipov nujen za preživetje. Vsak je imel svoj namen in je prispeval k varnosti večje skupine. Biološki čas večje skupine je moral biti raznolik, da so bili varni tudi čez dolgo noč. Čeprav nam danes ni več treba stražiti pred vhodom v jamo, se naša genska struktura od prazgodovine ni tako zelo spremenila.

DELFIN

Delfini v naravi spijo le z eno polovico možganov. Ena se odklopi, druga je budna, da prepreči morebitno utopitev in napade plenilcev. Spalni vzorec je prilagodljiv. Tudi človek s kronotipom delfina rahlo spi. Zlahka ga prebudijo rahli zvoki in najmanjše svetlobne motnje. V dolgi noči se večkrat prebudi. To mu lahko povzroči tesnobno pogojeno nespečnost. Ponoči premišljuje o svojih napakah in izrečenih besedah, kako bi napake popravil, če bi jih lahko, s čim se bo spopadal v prihodnosti in kako bo karkoli dosegel s tako malo spanca.

LEV

Levi v naravi vstanejo še pred zoro in se odpravijo na lov. Ob prvem svitu začutijo slo po udejstvovanju in lakoto. Najbolj energični so tedaj, ko je njihov plen ranljiv in zaspan. Levova ambicija je dokazovanje in vzpon do položaja glavnega v krdelu. Tudi človek »lev« vstane pred sončnim vzhodom. Že takoj je sestradan, po krepkem zajtrku pa pripravljen na osvojitev postavljenih dnevnih ciljev. Levi kar pokajo od odločne energije. Zanje je najznačilnejša ciljno usmerjena zagnanost. Z izzivi se spopadejo neposredno, z jasnimi cilji in s strateškimi načrti za uspeh.

MEDVED

Ko medvedi ne spijo zimski spanec, so podnevi dejavni, ponoči pa počivajo. Neprestano iščejo hrano. Lotili se je bodo ne glede na to, kdaj so nazadnje jedli. V družini so igrivi in ljubeči, v širši družbi pa stkejo tesna prijateljstva. Vzorci spanja in budnosti človeških »medvedov« se ujemajo s sončnim ciklom. Glede na visok spalni nagon bi najraje spali vsaj osem ur na noč, če ne še dlje. Da se zjutraj povsem prebudijo, potrebujejo nekaj ur. Pogosto so lačni že takoj, ko vstanejo, lahko pa tudi kar ves čas.

VOLK

V naravi volkovi oživijo, ko zaide sonce. Kot nočni zasledovalci lovijo v krdelu. So domiselni, krvoločni in pretkani. Celo v temi vidijo prav vse kote. Ljudje s kronotipom volka so ponosni na svojo neustrašnost. So najbolj impulzivni in spontani od vseh kronotipov in se rade volje podajo v tvegane situacije. Vedno so na lovu za novimi izkušnjami in občutki. Zjutraj sploh niso lačni. Požrešni postanejo, ko se stemni. Zadovoljni so, če so sami, drugim pa se verjetno zdijo zadržani. A so tudi ekstrovertirani in imajo radi zabavo.

D. N.

Knjiga Moč pravega trenutka

Knjiga: Moč pravega trenutka