BREZPLAČNA POMOČ IN SVETOVANJE 01 431 20 25 ali 051 307 777
V vaši košarici nimate nobenih elementov.
Uporabnost kanabinoidov in terpenov pri bolečini
Opravljeno in objavljeno je bilo že več kliničnih raziskav, v katerih so sodelujoči za blaženje bolečine uporabljali bodisi sintetične bodisi rastlinske kanabinoide in tudi kajenje konoplje. Raziskave, opravljene s sintetičnimi kanabinoidi, so prinesle različne rezultate. V raziskavah sta bila večinoma uporabljena dronabinol in cesamet (nabilone), oba sintetična analoga THC-ja, kar pomeni, da sta mu zelo podobna in se vežeta na enake receptorje. Za klinične raziskave se bolnike izbira zelo skrbno in po navadi take z zelo specifičnimi bolečinskimi simptomi, zato je na podlagi takih študij velikokrat težko oblikovati splošne zaključke, ki bi pomagali tipičnemu pacientu z bolečino.
Večina raziskav je potrdila ublažitev bolečine. V primeru revmatoidnega artritisa se je izboljšala tudi gibljivost in ublažila jutranja okorelost, pri večini bolnikov se je izboljšal tudi spanec.
Veliko raziskav o bolečinah se je osredotočalo na vpliv THC-ja ali njegovih analogov, vendar pa v zadnjem času pa čedalje več izkušenj pacientov in raziskav pa kaže tudi na pomen CBD-ja in drugih rastlinskih kanabinoidov in terpenov pri kroničnih bolečinah. Z vidika vnetne teorije bolečine in tudi centralne ter periferne senzibilizacije pri kroničnih bolečinah je uporaba rastlinskih kanabinoidov zelo smiselna.
Ključne sestavine formulacije so:
KANABIDIOL ALI CBD
Za CBD je znano, da deluje zelo protivnetno in uravnava aktivnost nevronov. Modulira tudi endokanabinoidni sistem, še posebej koncentracije anandamida, saj zmanjšuje njegovo razgradnjo, s tem pa povzroča njegovo višjo koncentracijo. Veže se tudi na TRPV, serotoninske in druge receptorje. Od CBD-ja ne moremo pričakovati takojšnjega lajšanja bolečin, a če ga uporabljamo v daljšem časovnem obdobju, lahko dosežemo centralno in periferno desenzibilizacijo, ublažitev bolečin, izboljšanje spanca in splošnega počutja.
KANABIDIOLNA KISLINA ALI CBDA
CBDA ima več učinkov, ki so pomembni pri naslavljanju bolečine, zmanjšuje oteklino in ima svoj mehanizem protibolečinskega delovanja, ki se pojavi že pri nižjih odmerkih kot pri CBD. Posebej je CBDA pomemben pri bolečini, ki ima vnetno komponento in pri kroničnih bolečinah, kjer prihaja do hiperalgezije, oz. preobčutljivosti za bolečinske dražljaje.
KANABIGEROL ALI CBG
Kanabigerol (CBG) ima pomembne analgetične in antieritemske učinke (lajšanje bolezenske rdečine kože), zavira privzem AEA in se veže na TRPV1-receptorje. CBG modulira tudi nekatere encime v biokemični kaskadi bolečine in tako pripomore k protibolečinskemu delovanju formulacije.
LIMONEN
Limonen je terpen, ki ga najdemo v različnih rastlinah in je dobro proučen. Ima širok spekter učinkov, med drugih tudi vpliva na bolečino. Posebej se je dobro izkazal pri kronični bolečini v mišično skeletnem sistemu in pri preobčutljivosti za bolečinske dražljaje. V Sloveniji veliko pacientov trpi za bolečinami mišično skeletnega sistema, predvsem pri fibromialgiji in multipli sklerozi, zato smo tudi vključili limonen v formulacijo.
ETERIČNO OLJE ROŽMARINA
Eterično olje rožmarina vsebuje vrsto aktivnih učinkovin, med drugim terpene kamfen, pinen, limonen, mircene, pa tudi druge učinkovine kot so karnosična kislina, karnosol, rosmarinična kislina. Tradicionalno so se izvlečki rožmarina uporabljali za naslavljanje različnih težav, med drugim tudi krčev, bolečin, glavobolov in migren. Znanost danes potrjuje učinkovitost učinkovin rožmarina pri obravnavi bolečine, posebej bolečin, ki so povezane s krči ter tenzijami mišic, kot je denimo migrena in tenzijski glavoboli.
ETERIČNO OLJE LIMONSKE TRAVE
Eterično olje limonske trave vsebuje terpene, alkohole, ketone, aldehide in estre. Z vidika naslavljanja bolečine je najpomembnejši terpen iz EO limonske trave mircen. Njegovo protibolečinsko delovanje je bilo dokazano v več različnih raziskovalnih modelih in dokazali so analgezijo odvisno od odmerka.
Članki | |
---|---|
Proizvajalec | Ne |