»Z djotišem so nam skozi simbolni jezik planetov, ozvezdij in njihovih kombinacij na voljo nepogrešljivi podatki o naših devetih temeljnih osebnostnih naravnanostih: kdaj v življenju bomo katere najbolj izražali in na katerem področju, na kakšne situacije smo z njimi uglašeni in kako jih lahko v ključnih trenutkih po potrebi načrtno spremenimo. Pomaga nam razumeti, zakaj nekaj doživljamo tako, kot to doživljamo, h kakšnim odzivom smo nagnjeni in kakšne bodo posledice, če se v podobnih situacijah še naprej enako odzivamo. Služi nam kot nekakšna osebna življenjska navigacija,« pojasnjuje učiteljica djotiša Mateja Kunc, ki je tudi avtorica knjige Zlata knjiga življenja. Knjiga je plod njenega dolgoletnega raziskovanja univerzalnih življenjskih zakonitosti, ki jih je poimenovala »življenjeslovje«; prinaša novo razumevanje življenja ter bralcem prek dovršenega sistema devetih univerzalnih življenjskih korakov kaže pot, kako lahko sami upravljajo s svojo prihodnostjo. Kot življenjeslovko jo pri djotišu najbolj privlači prav psihološki vidik, ki je edinstven med astrološkimi modeli.
Nam lahko poveste, katerih je teh devet psiholoških naravnanosti?
Djotiš uči, da nas vse skozi življenje vodi devet temeljnih želja. Vsi si želimo, da bi čim večkrat in čim dlje doživljali občutek: 1) svobode, 2) navdahnjenosti, 3) ustvarjalnosti, 4) podprtosti, 5) usposobljenosti, 6) uveljavljenosti, 7) cenjenosti, 8) varnosti in 9) neodvisnosti. Vsaka od teh želja nas motivira za določeno ravnanje. Z djotišem dobimo pravo sliko, kako močne so posamezne želje v nas, kakšen je naš odnos do njih, kako uspešno k njim pristopamo, kdaj bo katera najbolj izražena in na katerem življenjskem področju.
Djotiš govori, da se vse v življenju odvija ciklično, skozi devet obdobij. O tem ste podrobno pisali v svoji »Zlati knjigi življenja«. Nam lahko to na kratko pojasnite?
Djotiš govori o devetih različnih življenjskih obdobjih. Za vsakega od njih lahko vnaprej vemo, kdaj bo prišlo, katera od ključnih želja bo takrat za nas najpomembnejša, kakšna prepričanja in pričakovanja glede nje gojimo, kakšne občutke bi lahko ob tem doživljali ter kaj in na katerem področju bi se nam lahko takrat dogajalo. V obdobju, ko bo, denimo, v ospredju želja po občutku svobode, nam bo ključno, da se lahko rešimo tistega, kar nas je začelo obremenjevati, ker se je za nas izpelo. Od naše naravnanosti pa bo odvisno, ali bo to za nas čas osvobajanja ali izgubljanja. V naslednjem obdobju, ko bo v ospredju želja po občutku navdahnjenosti, nam bo najbolj pomembno, da bomo v odnosih, ki nas bodo navdihovali. Od naše naravnanosti pa bo odvisno, ali nas bo osrečevala lastna navdihnjenost ali pa bomo nesrečni zaradi čakanja, da nas osrečijo drugi. Žal na tem mestu ni dovolj prostora, da bi lahko šli podrobneje skozi vseh devet obdobij. Kogar zanima, lahko njihovo razlago najde v Zlati knjigi življenja.
Pri interpretaciji tega starodavnega znanja ste razvili svoj edinstven, sodoben pristop. V čem je njegova posebnost?
V času mojega učenja djotiša sem se srečala s pristopom, ki planete obravnava kot nekakšna mistična bitja z mešanico človeških in božanskih lastnosti. Njihova naloga naj bi bila, da nas držijo na naši vnaprej odrejeni poti, od našega odnosa do njih pa naj bi bilo odvisno, kako težak bo za nas naš karmični dolg. Težo karmičnega dolga naj bi si omilili s sistemom vnaprej določenih preventivnih ukrepov.
Po dolgoletnem proučevanju življenja in filozofije djotiša mi je postajalo vedno bolj jasno, da planeti v djotišu niso mišljeni kot nekakšne entitete, ki glede na svoje razpoloženje mimo nas odločajo o naši usodi, temveč imajo svoj simbolni pomen, s katerim nam djotiš na zelo enostaven način razkriva ključne informacije o naših najpomembnejših osebnostnih danostih in življenjskih situacijah, da nam ne bi bilo treba živeti v negotovosti.
V duhu življenjeslovja smo vsi že z rojstvom popolnoma razvita duhovna bitja, z djotišem pa lahko vidimo, koliko se tega zavedamo.
Moj unikatni doprinos k interpretaciji djotiša je razdelan sistem devetih življenjskih korakov in njihovega zaporedja. Z djotišem so mi bili na voljo podatki, kdaj bo v našem življenju nastopilo obdobje posameznega planeta, kako dolgo bo in kaj lahko od posameznega obdobja pričakujemo. Na podlagi tega mi je uspelo razvozlati smisel takšnega zaporedja in priti do univerzalnega sistema devetih življenjskih korakov, ki je danes nepogrešljiv del mojega svetovanja. S tem so nam na voljo zelo zanesljive informacije, kje in zakaj se nam je zataknilo, kako rešiti nastalo težavo in uspešno izpeljati vse korake. Uspešno izpeljani vsi koraki posamezne izkušnje so največje zagotovilo za občutek ustvarjalnega, izpolnjenega in osmišljenega življenja.
Djotiš osvetljuje tudi človekovo duhovno razvitost, možnost za mokšo ali osvoboditev, karmične dolgove, ki jih mora poplačati … Ali tudi to vključujete v svoje svetovanje?
Kako bomo interpretirali podatke, ki jih dobimo s pomočjo djotiša, je stvar našega življenjskega nazora. Sama živim po spoznanjih življenjeslovja kot vede o univerzalnih zakonitostih življenja. V duhu življenjeslovja smo vsi že z rojstvom popolnoma razvita duhovna bitja, z djotišem pa lahko vidimo, koliko se tega zavedamo. Podobno velja, ko govorimo o mokši. Djotiš govori o štirih temeljnih, enakovrednih življenjskih ciljih. Mokša je četrti med njimi, govori pa o tem, koliko smo se sposobni brez strahu pred občutkom izgube osvoboditi stvari, ki za nas nimajo več pravega smisla, ker bi raje bili, imeli ali počeli kaj drugega. Pri razumevanju tega nam je djotiš lahko zelo v pomoč. Življenjeslovje dalje uči, da nas življenje ne sodi, ne obsoja in ne kaznuje, ampak deluje nepristransko in predvidljivo po načelu vzroka in posledice. Zakonitost vzroka in posledice je tisto, kar je v vedski filozofiji poznano kot zakon karme, s pomočjo djotiša pa so nam na voljo dragoceni podatki o tem, kakšna je naša karmična situacija ob rojstvu. Karmični dolg v smislu zadolžitev, ki bi jih morali oddelati, ali dolga, ki bi ga morali poplačati, pa je koncept, ki ne obstaja niti v vedski filozofiji niti v življenjeslovju.
V »Zlati knjigi življenja« ste napisali, da je nesmiselno v življenju iskati smisel, smiselno je življenju dajati smisel … Lahko to pojasnite?
To je po mojem ena najpomembnejših stvari, ki bi jih morali razumeti o življenju. Nič, kar se nam zgodi, se ne zgodi s posebnim namenom za nas, ampak kot posledica delovanja zakona vzroka in posledice. Samo od nas je odvisno, kakšen smisel bodo naše situacije imele za nas. Če se tega zavedamo, ne bomo zapravljali svojega časa in življenja za iskanje nečesa, kar samo po sebi ne obstaja, ampak bomo svojim okoliščinam zavestno pripisovali takšen pomen, da se bomo v sebi počutili čim bolje. To je najbolj zanesljiv recept za ustvarjalno, izpolnjeno in osmišljeno življenje.
Andreja Paljevec
Razširjen članek si lahko preberete v reviji Misteriji, št. 374 (september 2024).
Knjiga: Zlata knjiga življenja