Bolj ko se od nas poslavljajo sončni dnevi, bolj je pomembno, da v svoj dom svetlobo pripeljemo nazaj. Odlična možnost je uporaba rdeče in bližnje hladne infrardeče svetlobe. S priročno LED-napravo lahko »obsevanje« s svetlobo preprosto izvajamo sami doma. Le pritisnemo na gumb in se za nekaj minut prepustimo božanju blagodejnih žarkov.
Rdeča in bližnja hladna infrardeča svetloba dokazano pospešujeta obnovo tkiva, zmanjšujeta vnetje in otekanje, povečujeta pretok krvi in zmanjšujeta bolečino. Naše celice napolnita z energijo in jim pomagata pri celjenju ran, odpravljanju kožnih težav. Valovna dolžina rdeče svetlobe je 620 do 700 nanometrov, hladne infrardeče pa 700 do 900 nanometrov. Hladna infrardeča svetloba prodre še globlje v telo, zato njene blagodejne frekvence dosežejo še več celic. Idealna je torej kombinacija rdeče in hladne infrardeče svetlobe.
OBVLADOVANJE STRESA
Kronični stres povzroča dolgotrajne spremembe v možganih, zaradi katerih smo kasneje dovzetnejši za tesnobnost in motnje razpoloženja. Ustvarja več celic, ki tvorijo mielin, in bele snovi. Zmanjšuje število matičnih celic, ki dozorijo v živčne celice, zato je teh manj. Slabša komunikacijo v možganih. Povečuje povezanost med hipokampusom in amigdalo, ki je odgovorna za »boj ali beg«, ter povezanost med hipokampusom in prefrontalno skorjo, ki je odgovorna za odločitve in odzive.
Terapija z rdečo svetlobo pomaga izboljšati kakovost spanja.
Naše telo je prilagojeno za obvladovanje občasnega akutnega stresa, kronični stres pa je zanj poguben. Terapija z rdečo in bližnjo hladno infrardečo svetlobo je zato neprecenljiva pomoč telesu pri obvladovanju posledic kroničnega stresa. S tem podpira tudi naše duševno zdravje.
IZBOLJŠANJE SPANJA
Tudi pomanjkanje spanja krha duševno zdravje. Povezano je z večjim tveganjem za razvoj depresije in tesnobnih motenj. Terapija z rdečo in bližnjo hladno infrardečo svetlobo pomaga izboljšati kakovost spanja in varuje pred možganskimi spremembami, ki jih povzroča njegovo pomanjkanje.
V eni od raziskav na košarkaricah je polurno zdravljenje z rdečo svetlobo (z valovno dolžino 658 nanometrov) vsako noč dva tedna znatno izboljšalo kakovost spanja in povečalo raven melatonina, hormona, ki uravnava cikel spanja in budnosti. Terapija z rdečo svetlobo pomaga tudi pri spalni inerciji, ki nastopi po jutranjem prebujanju: v študiji na tridesetih odraslih je nošenje mask z rdečo svetlobo ponoči (z oddajanjem valovne dolžine 628 nanometrov v vsako veko) povzročilo bistveno manjšo zaspanost po prebujanju in tudi boljšo učinkovitost pri nekaterih nalogah po obdobju spanja.
Poleg tega je uporaba rdeče in bližnje infrardeče svetlobe za podporo duševnemu zdravju najmanj tvegana.
Eva Majnik