Lucidnega sanjanja se lahko nauči vsak sanjavec

Lucidno sanjanje, sposobnost zavestnega prepoznavanja in nadzorovanja sanj, se prakticira že stoletja. Izzovemo in usvojimo ga lahko z različnimi tehnikami, kot so preverjanje resničnosti, meditacija ter metode prebujanja in vračanja v posteljo. Po izsledkih raziskav lahko s pridobivanjem nadzora nad sanjami premagamo nočne more, tesnobnost in druge motnje spanja, izboljša pa se tudi telesna gibalna rehabilitacija.

Lucidno sanjanje je povezano s povečano dejavnostjo v predelih možganov, odgovornih za izvršilne funkcije, kot je prefrontalna skorja. Študije s funkcionalno magnetno resonanco in elektroencefalografijo so ugotovile posebne vzorce možganskega valovanja in nevronskih oscilacij, ki se pojavljajo med lucidnim sanjanjem. Te ugotovitve so pripomogle k boljšemu razumevanju zavesti ter cikla spanja in budnosti.

Lucidno sanjanje se je izkazalo kot učinkovito tudi pri premagovanju nočnih mor in tesnobe.

Verjetnost lucidnega sanjanja lahko poveča tehnika za preverjanje resničnosti, s katero razvijemo navado spraševanja o resničnosti. Pri tem čez dan redno preverjamo okolico, da bi ugotovili, ali sanjamo. To preprosto storimo tako, da se večkrat uščipnemo v roko ali pogledamo na digitalno uro. Možnosti za vstop v stanje lucidnih sanj lahko povečajo tudi tehnike budilnega spanja, pri katerih nastavimo budilko, da se zbudimo po nekaj urah spanja in se nato vrnemo v posteljo.

ZOPER NOČNE MORE

Lucidno sanjanje se je izkazalo kot učinkovito pri premagovanju nočnih mor in tesnobe. S pridobitvijo nadzora nad sanjami se lahko soočimo s svojimi temeljnimi strahovi in čustvi ter jih razrešimo. Tako si izboljšamo duševno zdravje in dobro počutje. Po izsledkih študij lahko lucidno sanjanje zmanjša tudi simptome posttravmatske stresne motnje in drugih tesnobnih motenj.

POMOČ PRI GIBALNI REHABILITACIJI

Študije so pokazale, da lucidne sanje pri gibalni rehabilitaciji pomagajo enako dobro kot miselne simulacijske vaje, ki pomagajo izboljšati dejansko izvajanje motoričnih mišičnih gibov. Izvajanje nalog v lucidnih sanjah namreč poveča aktivnost senzomotorične možganske skorje in lahko omogoči učenje brez porabe energije ali tveganja za poškodbe.

Z napredkom raziskav lucidnega sanjanja se pojavljajo možnosti njegove uporabe na področjih psihologije, nevroznanosti in izobraževanja. Lucidno sanjanje bi lahko uporabili kot orodje za izboljšanje kakovosti spanja, zdravljenje duševnih motenj in izboljšanje kognitivnih funkcij. Za popolno proučitev morebitnih koristi in omejitev lucidnega sanjanja so seveda potrebne nadaljnje študije.

ZELIŠČA ZA SANJE

Sanjska zelišča so rastline, ki lahko spodbudijo lucidno sanjanje, povečajo jakost sanj in izboljšajo splošno izkušnjo sanjanja. Ta zelišča že stoletja uporabljajo v tradicionalni medicini in duhovnih praksah za dostop do podzavesti in vstop v svet sanj. Znana so tudi kot oneirogeni, kar v grščini pomeni 'povzročitelji sanj'.

Delujejo tako, da vplivajo na možganske živčne prenašalce, kot sta serotonin in noradrenalin, ki uravnavata naš cikel spanja in budnosti ter sanjanje. Nekatera zelišča lahko povečajo nastajanje teh živčnih prenašalcev, druga pa upočasnijo njihovo sproščanje, kar vodi v globlje in intenzivnejše sanjanje. Učinki zelišč se lahko razlikujejo glede na posameznika, uporabljeno zelišče in odmerek.

VRSTE ZELIŠČ ZA SANJE

Calea zacatechichi ali »sanjska zel« je rastlinsko pomirjevalo, ki lahko povzroči lucidno sanjanje in poveča moč sanj. Uporabljajo jo avtohtona plemena v Mehiki, kjer je znana pod več imeni, kot so sanjska zel, božji list, pasja zel in grenka trava. Šamani to zelišče že stoletja uporabljajo v svojih verskih praksah in za zdravljenje. Danes je ta rastlina na voljo vsem, ki jo želijo poskusiti, njene posušene liste pa enostavno namočimo v čaj. Uporabimo tri do petindvajset gramov zdrobljenih, posušenih listov, ki jih prelijemo z vrelo vodo. Pustimo stati pet do osem minut. Precedimo in počasi popijemo. Priporočljivo je začeti z manjšimi odmerki, ki jih postopno povečujemo. Ne uporabljamo prevečkrat, da se telo ne navadi na odmerke.

Galantamin je naravna snov, ki jo najdemo v čebulicah nekaterih rož, denimo žarkastega likorisa (Lycoris radiata), in lahko poveča tvorjenje živčnih prenašalcev, kar vodi do bolj živahnih in intenzivnih sanj. Najučinkovitejši je po štirih do petih urah spanja. Dobimo ga kot kapsule ali v kombinaciji s holinom ali melatoninom. Največji učinek doseže eno uro po zaužitju. Dolgotrajnejša uporaba se odsvetuje zaradi neželenih stranskih učinkov.

Korenina baldrijana je znana po pomirjevalnih učinkih, zato lahko pomaga izboljšati kakovost spanja in poveča možnosti za lucidne sanje.

Tudi pelin, ki je rastlina z dolgo zgodovino uporabe v tradicionalni medicini, lahko poveča intenzivnost sanj in spodbuja lucidno sanjanje.

UŽIVANJE ZELIŠČ

Sanjska zelišča lahko uživamo v obliki čaja, kapsul ali izvlečka, odmerek pa se lahko razlikuje glede na posameznika in uporabljeno zelišče. Pred uporabo sanjskih zelišč je treba upoštevati priporočeni odmerek. Če imamo zdravstvene težave, se prej posvetujemo z zdravstvenim strokovnjakom. Ker lahko sanjska zelišča vplivajo na nekatera zdravila, je ključno, da poznamo morebitno součinkovanje in se temu izognemo.

Sanjska zelišča ponujajo naraven način za izboljšanje doživljanja sanj, povečanje lucidnega sanjanja in dostop do podzavesti. Zaradi njihove bogate zgodovine in raznovrstnih učinkov so privlačna izbira za tiste, ki želijo raziskati svet sanj. Vendar je pomembno, da jih uporabljamo odgovorno ter poznamo njihova morebitna tveganja in stranske učinke.

Obstajajo tudi aplikacije za lucidno sanjanje, na primer »LucidMe: Sleep & Dream Journal« ter »DreamWell: Lucid dreaming«, ki nudi tudi kratke, petminutne tečaje za učenje tehnik lucidnega sanjanja.

UMETNOST LUCIDNEGA SANJANJA

Vse, kar potrebujete za pogumen začetek, je knjiga Umetnost lucidnega sanjanja. Ta zelo praktičen, hiter in preprost vodnik je poln koristnih vaj in programov za lucidnost. Vsebuje to, česar v drugih knjigah o lucidnem sanjanju ni – osredotočili se boste predvsem nase kot na individualnega spalca in sanjavca. Vprašalnik o lucidnosti nam pove, kako spimo in sanjamo, ter nam pomaga izbrati tehnike glede na naš tip. V knjigo je avtorica dr. Clare Johnson vključila kar petnajst programov lucidnosti za različne tipe ljudi. Od tistih, ki spijo zelo trdno, do nespečnežev. In od ljudi, ki se spomnijo skoraj vsakih svojih sanj, do tistih, ki doživljajo nočne more.

Dr. Clare Johnson je predsednica Mednarodnega združenja za proučevanje sanj IASD, ki je največja svetovna organizacija za sanjanje. Lucidno sanjanje raziskuje že trideset let, zadnjih dvajset let organizira praktične tečaje o oživljanju globokega ustvarjalnega in zdravilnega potenciala podzavesti. Več o njej na DeepLucidDreaming.com.

D. N.

Knjiga: Umetnost lucidnega sanjanja