Se spomnite, kaj ste danes ponoči sanjali? Če se ne, je to škoda. Polnih šest let življenja sanjamo. To je po dva tisoč sanj na leto. Ne zavrzimo teh izkušenj. Z vajami se lahko izurimo, da se prebudimo v sanjah. To pomeni, da vemo, da sanjamo, čemur pravimo lucidno sanjanje. Tako se lahko zavestno sporazumevamo s fantastično ustvarjalnostjo svojega sanjavega uma.
V lucidnih sanjah lahko izboljšujemo fizične sposobnosti, premagujemo strahove, fobije, travme, objamemo preminule najbližje. Lahko dobimo navdih za ustvarjalnost ali se v njih zdravimo. Postavljamo vprašanja o življenju, smrti in zavesti ter dobimo odgovore svojega nezavednega uma. Možnosti je skoraj neskončno.
A kako do lucidnosti v sanjah? V knjigi Umetnost lucidnega sanjanja, avtorice dr. Clare Johnson, je 65 učinkovitih vaj za zavestno sanjanje. Začnimo s prvimi koraki. Ti nam bodo pomagali pri spominjanju tako navadnih kot lucidnih sanj.
KAKO SE SPOMNIMO SVOJIH SANJ?
Prebujajmo se počasi. Ne premikajmo mišic in ne odprimo oči. Vprašajmo se: Kaj sem pravkar počel? Kako sem se počutil? S kom sem bil?
Če se spomnimo samo barve ali razpoloženja ali oblike, je to že izvrsten začetek. Zapišimo si vse, česar se spomnimo. Pišimo sanjski dnevnik. Kajti več pozornosti ko nečemu posvečamo, bolj se to začne krepiti. Če vsako jutro namenimo nekaj minut pozornosti sanjam, že vadimo, da se tega spomnimo.
V lucidnih sanjah lahko izboljšujemo fizične sposobnosti, premagujemo strahove, travme, objamemo preminule svojce ...
S svojim umom sklenimo dogovor za sanjanje: »Pošlji mi sanje, ki se jih bom dejansko spomnil/-a, jaz pa obljubim, da jih bom zapisal/-a.« Mogoče nam bo lažje, če umu za sanjanje napišemo pismo in ga prosimo za izjemno spominjanje sanj in boljšo lucidnost. Spimo s pismom pod blazino.
Kadar se ponoči za kratek čas prebudimo, najprej pomislimo, kaj smo pravkar sanjali. Pogosteje ko se opomnimo, da se nameravamo spomniti svojih sanj, močnejše sporočilo dobi naša podzavest in naše sanje se bodo odzvale tako, da bodo prišle do nas.
SPROŽILCI ZAVEDANJA SANJANJA
Pristopov, kako se v sanjah najlažje zavedamo, da sanjamo, je več. Ena preprosta metoda je, da si, ko se zbudimo, pogledamo roke in se vprašamo, ali sanjamo ali smo budni. Pogledamo roke, jih obrnemo in vidimo, da so roke prave roke, v sanjah pa so lahko kaj drugega. To se moramo spomniti narediti tudi v sanjah.
Ali pa ko denimo v sanjah bežimo. Tedaj pogledamo svoje noge. Če bežimo, noge so pa pri miru, potem vemo, da sanjamo. Če se tega zavedamo, so to že lucidne sanje, kar pomeni, da se »zbudimo« v sanjah.
Ponoči najprej potrebujemo štiri do pet ur globokega spanja, da se telo obnavlja oziroma da se možgani »ponastavijo«, ponovno zaženejo. Sanjamo v naslednji fazi – fazi REM, ko spanec ni več tako globok. Lahko si nastavimo budilko, da nas po petih urah spanja zbudi, in uporabimo tehnike, da hitro pademo v lucidno sanjanje. Te usvojimo le z vajo. Če med tednom nimamo časa, vadimo ob koncu tedna.
D. N.
Knjiga: Umetnost lucidnega sanjanja