Knjiga 100 vprašanj in odgovorov o ščitnici

Če vam nihajo razpoloženja in teža, ste utrujeni, imate težave z vidom in očmi, ste občutljivi na temperaturo, imate spremenjeno kožo in lase, pa še težave s spanjem, imate najverjetneje obolelo ščitnico. Če ščitnice ne začnemo zdraviti pravočasno in ustrezno, se lahko razvijejo zapozneli simptomi: zmanjšata se okus in vonj, lahko smo hripavi, imamo otečene roke in noge, tudi koža se zadebeli. Obrvi postanejo redkejše, srčni utrip počasnejši. Večina obolelih ima tudi težave z nizko telesno temperaturo, saj ne doseže niti 36 stopinj Celzija. Te ugotovitve o ščitnici povzemamo iz priročnika 100 vprašanj in odgovorov o ščitnici avtorice Barbare Černe.

Nosečnice, ki jim ščitnične bolezni pravočasno ne odkrijejo ali jo neustrezno zdravijo, imajo povečano tveganje za spontani splav, prezgodnji porod in resne razvojne težave pri otrocih.

Eden od najpogostejših simptomov obolele ščitnice je viden predvsem navzven. Gre za golšo. Ščitnica se močno poveča, kar se opazi kot izboklina na vratu. Nastane, ko nam primanjkuje joda, v ščitnici pa se začne nabirati neaktivni tiroksin, ki je neuporaben. Celice še naprej pošiljajo sporočila hipotalamusu in hipofizi, da nujno potrebujejo tiroksin, kar pospeši njegovo nastajanje. Če golše ne zdravimo, lahko povečana ščitnica stisne sapnik.

ZELO SLABO POČUTJE

Ne glede na to, ali ščitnica deluje prehitro ali prepočasi, se tisti, ki ima težave, počuti zelo slabo. Če deluje prepočasi, imamo lahko zabuhel obraz, »boli« nas celo telo, utrip je upočasnjen, vsak korak je velik napor. Pride lahko tudi do zaprtja in povečanja telesne teže, občutka mrazenja, redčenja las ter mastne kože. Ob preveč delujoči ščitnici pa smo lahko bolj aktivni, razbija nam srce, hujšamo »brez razloga«, imamo povečan tek itd. Nimamo vsi enakih simptomov, zato se o težavah vedno pogovorimo z zdravnikom.

BOLJ ZBOLEVAJO ŽENSKE

Več kot polovica obolelih se svojega stanja sploh ne zaveda. Večjo verjetnost, da obolijo, imajo ženske, in sicer kar ena od sedmih v življenju razvije motnjo ščitnice. Večino oblik ščitničnih bolezni je mogoče dobro obvladovati z zdravniško pomočjo. Nediagnosticirana bolezen ščitnice poveča tveganje za bolezni srca in ožilja, osteoporozo in neplodnost. Nosečnice, ki jim bolezni pravočasno ne odkrijejo ali jo neustrezno zdravijo, imajo povečano tveganje za spontani splav, prezgodnji porod in resne razvojne težave pri otrocih.

PRIKRADE SE POTIHOMA

Ko gre za zdravje ščitnice, lahko traja mesece, preden postavijo pravilno diagnozo. Kopati je treba globlje in globlje, da odkrijemo vzrok težav s ščitnico. Je krivo pomanjkanje joda v hrani, družinska anamneza ali pa ste več let izpostavljeni strupom iz okolja? Ščitničnih bolezni je več vrst in nekatere se prikradejo potihoma, postopoma, ne da bi se prav zavedali, da je z vašim zdravjem kaj narobe.

Slovenija sodi v območje endemske golšavosti 1, kar pomeni, da imamo Slovenci premalo joda. Prenizke ravni joda so vzrok za pogostejšo povečano tvorbo ščitničnih protiteles, kar posledično vodi v številna bolezenska stanja, in to ne le avtoimunska.

Barbara Černe

Knjiga: 100 vprašanj in odgovorov o ščitnici