Doktor TI

Vsak od nas si, ko pride k zdravniku, želi, da ne bi bil le številka. In da zdravnik zanj ne bi imel le največ sedem minut časa. Želi si, da bi se mu posvetil tako po strokovni kot po človeški plati. Da bi mu prisluhnil kot človeku. Mu pogledal v oči, imel do njega sočutje, ga poslušal, potrepljal po rami in rekel, da bo vse v redu. Se zdi to pretiravanje, otročje? Nikakor ne! To so nekoč dobro vedeli šamani in vrači. Pozornost drugega človeka, sploh če je ta avtoriteta, kot to zdravnik je, je lahko bolj blagodejna od zdravila.

To potrjujejo tudi sodobne znanstvene raziskave. O njih piše oxfordski epidemiolog dr. Jeremy Howick v knjigi Doktor TI – Moč samozdravljenja, podprta z znanstvenimi dokazi. Med drugim navaja naslednji preizkus. Švedska psihologinja Karoline Vangronsveld je eni skupini zdravnikov naročila, naj bolnike z bolečinami v hrbtu med obravnavo gledajo, jim s kimanjem pokažejo, da jih poslušajo, se nasmihajo in rečejo na primer: »To mora biti res hudo.« Zdravniki v drugi skupini pa so dobili navodilo, naj med govorjenjem bolnikov pregledujejo papirje, zanemarijo njihova čustva, spremenijo temo ali rečejo nekaj takega kot: »O tem ne poroča veliko ljudi.«

UČINEK ZDRAVNIKA

Pri bolnikih, ki so jih obravnavali empatični zdravniki, se je bolečina zmanjšala bolj kot pri tistih, ki so jih obravnavali zdravniki brez empatije. Te študije kažejo, da imajo lahko njihove besede in način ravnanja z bolniki pozitivne ali negativne učinke.

Tesnoba bolnikov se je zmanjšala za dvajset odstotkov le zato, ker zdravnik bolnika ni prekinjal, je upošteval njegove vrednote in govoril s toplim glasom.

Empatični zdravniki imajo boljše izide pri bolnikih, ker bolniki od njih dobijo natančne informacije. Ne posmehujejo se jim, če jim ti zaupajo, da se poslužujejo tudi metod komplementarne medicine. Bolnikov izid izboljšajo tudi s tem, ker omilijo njegovo tesnobo in stres. V raziskavi se je tesnoba bolnikov zmanjšala za dvajset odstotkov le zato, ker je zdravnik med bolnikovim govorjenjem sedel, ga med tem ni prekinjal, je upošteval njegove vrednote in je ves čas posvetovanja govoril s toplim glasom.

Sočutni zdravniki izboljšajo rezultate tudi tako, da spodbudijo bolnikov imunski sistem. Navzočnost zaupanja vrednega zdravnika namreč telesu bolnika pošlje močno sporočilo, naj se sprosti in zažene popoln imunski odziv.

Verjetno vas bo presenetilo, da koristi, ki jih zdravju prinašata sočutno ravnanje in sočutna komunikacija zdravnikov z bolniki, niso splošno znane. Draga zdravila in drage medicinske pripomočke agresivno oglašujejo s prefinjenimi oglaševalskimi in marketinškimi prijemi, ki jih financirajo farmacevtska podjetja ter dobavitelji zdravil in medicinskih pripomočkov. Pozornega poslušanja, prijaznosti, sočutja in vlivanja poguma pa se ne da patentirati, zato vse do nedavnega teh koristnih učinkov niso znanstveno merili.

Dr. Jeremy Howick nam na koncu svetuje, naj se odločimo za človečnega zdravnika: »Če nimate empatičnega zdravnika, ste namreč prikrajšani za blagodejne koristi empatične nege, zato razmislite o zamenjavi. Najti sočutnega zdravnika, ki dobro komunicira, je zlasti pomembno, če se vi sami ali vaš bližnji soočate z izbiro med paliativno oskrbo in nadaljnjim zdravljenjem. Menjati zdravnika je včasih lahko neprijetno, vendar gre za vaše zdravje, zato se je vredno potruditi.«

Eva Majnik

Knjiga: Doktor TI – Moč samozdravljenja, podprta z znanstvenimi dokazi